Вірусні гепатити – група розповсюджених та небезпечних для людини інфекційних захворювань, що викликаються різними вірусами, але мають спільну рису – уражують клітини печінки, викликаючи їх запалення. Існує декілька видів вірусних гепатитів, але сьогодні хотілося б зупинитись на самому розповсюдженому з них – вірусний гепатит А.
За 6 місяців 2023-го На Волині зареєстровано 11 випадків гепатиту А, зокрема, 2 – у дітей. За такий же період 2022-го зареєстровано 19 випадків 98 – у дітей). У липні на території Литовезької громади зареєстровано 1 випадок Вірусного гепатиту «А» (перший в поточному році).
Вірус гепатиту А виділяється із фекаліями хворих на гепатит та передається від людини до людини (після контакту з хворим), через воду та харчові продукти, забруднені випорожненнями хворої людини, предмети побуту та брудні руки, недотриманні правил особистої гігієни.
У більшості випадків хвороба починається гостро, з підвищенням температури до 38,50 С протягом перших 2-3 днів, ломота в тілі, можливим першінням у горлі. Хвора людини відчуває загальну слабкість, погіршення апетиту, нудоту, іноді характерна блювота, біль та відчуття важкості у правому підребер`ї. На третій день захворювання сеча набуває темного забарвлення (кольору міцного чаю, пива). Можливе свербіння шкіри.
Джерелом інфекції є хвора людина з будь-якими формами захворювання.
Інкубаційний період – 7-50 днів (в середньому 15-45 днів). Після перенесеного захворювання формується стійкий, досить тривалий імунітет.
Вірус досить стійкий у навколишньому середовищі, зберігається протягом кількох місяців при 4°С і роками при -20°С. У кімнатній температурі зберігає життєздатність кілька тижнів, гине при кип’ятінні через 5 хвилин.
Зростання захворюваності ВГА спостерігається у окремі періоди року : липень – серпень, жовтень – листопад. Найбільш часто хворіють діти у віці 3-12 років та молодь.
При перебуванні в контакті з хворою людиною та при появі перших ознак захворювання терміново звертатися до лікаря. Найбільш дієвим етапом з ліквідації захворюваності вірусним гепатитом А є проведення вакцинації.
Як уникнути зараження вірусом гепатиту А :
- Використовувати для пиття та миття посуду лише перекип`ячену воду (воду кип`ятити не менше 10 хв., дати відстоятися).
- Не використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з незнайомих джерел водопостачання.
- При неорганізованому відпочинку для пиття та приготування їжі мати з собою запас питної води (краще бутильовану).
- Перед споживанням овочів, фруктів та ягід їх необхідно добре промити питною водою, для споживання дітьми – обдати окропом.
- Строго дотримуватись правил особистої гігієни – обов`язково мити руки з милом перед приготуванням та вживанням їжі, після кожного відвідування туалету.
- Не займатись самолікуванням. При появі перших ознак захворювання терміново звернутись до лікаря.
Закликаємо Вас пам’ятати про велику небезпеку, що супроводжує наше життя. Питна вода і харчові продукти, вільні від вірусу гепатиту А, дотримання правил особистої гігієни – застава зниження захворюваності.
В.о. завідувача Нововолинським відділенням
ДУ «Волинський ОЦКПХ МОЗ» Любов КОНОВАЛЮК