Вже розпочався сезон активності кліщів. Їх можна зустріти протягом усього року, однак пік їхньої активності припадає на весняно-осінній період. Саме тому слід бути обережними, аби не стати жертвою нападу цих комах.
«Підчепити» кліща можна на газоні, у траві, невисоких кущах в лісі, а також парку чи сквері, на присадибній ділянці та дачному масиві. Кліщ має здатність триматися на тілі людини (або тварини) до 10-12 діб. Дорослих кліщів, що присмокталися, найчастіше помічають через 2–3 дні: на місці укусу з’являються припухлість, свербіж, почервоніння, а сам кліщ значно збільшується в розмірах.
Розпізнати кліща не складно, адже він має характерний бурий або коричневий колір, витягнутий тулуб діаметром від 2 до 5 мм з темною плямою на голові. В Україні живе декілька видів іксодових кліщів. Не всі вони переносять збудників небезпечних хвороб, проте їхні укуси можуть загрожувати людині хворобами Лайма та кліщовим вірусним енцефалітом.
Хвороба Лайма виявляється у всіх районах та містах області. На Волині цього року зареєстровано 5 випадків хвороби Лайма, спричинених нападами кліщів протягом осені 2024 року. За 2024 рік зареєстровано 38 випадків захворювання. На сьогодні в області нараховується понад 130 ензоотичних територій з кліщового лаймбореліозу.
Що ж таке хвороба Лайма? Хвороба Лайма (кліщовий бореліоз, Лайм-бореліоз) — інфекційне трансмісивне захворювання. Інфекцію переносять іксодові кліщі. Початкові симптоми хвороби Лайма проявляються протягом 5-11 днів після моменту укусу або навіть через місяць.
Початковий період триває, в середньому, 7 днів; для нього характерні симптоми інфекційного захворювання, перебігає з ураженням шкіри. Відмічається синдром інтоксикації: головний біль, озноб, нудота, температура від субфебрильної до 40 о С, болі в м’язах і суглобах, виражена слабкість, швидка стомлюваність, сонливість. Через загальнотоксичні симптоми найбільш постійні слабкість і сонливість.
На місці присмоктування кліща з’являється червона пляма (еритема). Еритема може зберігатись тривалий час (місяці), іноді зникає без лікування через 2-3 тижні, в окремих випадках швидше (через 2-3 дні). Водночас, захворювання може перебігати без еритеми, але з гарячкою, інтоксикацією, що дуже утрудняє клінічну діагностику. У таких випадках підтвердження діагнозу можливе лише за допомогою лабораторних методів дослідження.
Якщо захворювання не лікувати, розвивається другий період, який характеризується виникненням ускладнень з боку нервової системи, серцево-судинної системи, уражаються суглоби. Зазвичай уражаються великі суглоби, особливо колінні, нерідко з односторонньою локалізацією. У деяких випадках розвивається симетричний поліартрит. Артрити, як правило, рецидивують протягом декількох років та набувають хронічного перебігу з деструкцією кісток і хрящів.
Аби на прогулянці не стати жертвою кліща:
✅ Подбайте про відповідний одяг: оберіть світлий одяг із довгим рукавом, що щільно прилягає до тіла, зав’яжіть навколо шиї хустку, куртку чи сорочку заправте у штани, а їх у шкарпетки, черевики або чоботи. Залиште мінімально відкритий шкірний покрив.
✅ Використовуйте репеленти (засоби для відлякування кліщів).
✅ На прогулянці періодично проводьте самоогляд (щодві години) або попросіть кого-небудь з друзів, близьких оглянути вас.
✅ Обробляйте одяг та взуття захисним засобом (можна зсередини).
✅ У своєму дворі вдома або на дачній ділянці регулярно косіть траву (як правило, кліщі живуть неподалік лісів та полів).
Якщо кліщ присмоктався до тіла, слід якнайшвидше видалити його і краще зробити це в найближчому медичному закладі! У жодному випадку не мажте місце укусу олією, лаком або вазеліном. Не крутіть його руками!
Протягом 3 тижнів спостерігайте за своїм станом, щоденно вимірюйте температуру тіла. У разі її підвищення чи виникнення почервоніння на шкірі, яке продовжує збільшуватись, негайно зверніться до лікаря.
На базі Нововолинського відділення Володимирського районного відділу ДУ «Волинський ОЦПКХ МОЗ» створений пункт прийому кліщів знятих з тіла людини для дослідження на платній основі. При зверненні за медичною допомогою в лікувальні заклади, видаленого з тіла людини живого кліща необхідно помістити у флакон, пробірку, іншу чисту посудину, покласти туди ж маленький шматочок травинки та щільно закрити кришку і принести для дослідження на виявлення борелій, збудника що може викликати хворобу Лайма. Адреса пункту прийому кліщів: м. Нововолинськ, вул. Героїв ЗСУ, 10. Порядок роботи пункту: з 09.00-13.00 год. тел. 44695.