Нововолинське відділення Володимирського районного відділу ДУ «Волинський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» висловлює свою повагу та інформує наступне.
Захист від опромінення радоном є одним з пріоритетних завдань радіаційної безпеки населення. Дане питання врегульовано рядом нормативно-правових актів у сфері громадського здоров’я. Розроблений Порядок встановлює процедуру моніторингу в Україні та нотифікації про радіаційні ризики суб’єктів в цій сфері.
Радон не має ні кольору, ні запаху, отруйний, радіоактивний, важчий за повітря і належить до інертних газів. Водночас він добре розчиняється у воді, крові та тканинній рідині.
Радон, що потратив у повітря з поверхні грунту розсіюється в атмосфері. Він важчий за повітря, а саме тому накопичується на перших та цокольних поверхах будинків і у підвалах. Норма вмісту радону в новозбудованих приміщеннях становить – 50 Бк на один кубічний метр, в старих -100 Бк.
Джерелами радону є гірські породи та грунти. У приміщення він також може проникати зі стін і фундаменту будівель ( якщо будівельні матеріали не відповідають вимогам), із водопровідною водою, особливо якщо вона надходить з артезіанських свердловин. Опромінення від радону у воді призначеній для пиття, є незначним порівняно з опроміненням від інгаляційного надходження радону із повітрям приміщень. Радон також знаходиться у сигаретному диму.
Радон та його дочірні продукти (полоній -218, свинець- 214, вісмут-214, полоній-214) випромінюють альфа-частинки, які можуть спричинити рак дихальних шляхів і легень. Адже основний шлях надходження радону до організму людини – інгаляційний. За інформацією Всесвітньої організації охорони здоров’я, до 14% усіх злоякісних новоутворень легень у світі пов’язані з впливом цього радіоактивного газу на людину. Радон є другою найпоширенішою причиною раку легень після куріння.
Ризик захворювання на рак легенів, спричинений радоном залежить від:
- рівня об’ємної активності радону;
- тривалості його дії на індивідуальні схильності людини до розвитку цього захворювання.
Окрім того він негативно впливає на імунні, статеві та кровотворні клітини.
Як захиститися від радону?
Прості заходи допоможуть знизити шкідливий вплив радону:
- удосконалення вентиляції у приміщенні;
- регулярне провітрювання житла;
- налагодження вентиляції у підвальному чи цокольному приміщенні;
- використання якісних будівельних матеріалів для ремонту чи будівництва;
- герметизація підлоги та щілин у стінах.
ДУ «Волинський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України» єдина установа в області є суб’єктом програми моніторингових досліджень. Установою впроваджено методики по визначенню вмісту радону в повітрі приміщень житлових, нежитлових будівель та споруд призначених для тимчасового або постійного перебування людей, робочих місць, виробничих приміщень, в грунтовому повітрі сельбищних територій, призначених для промислового та громадського будівництва.
З метою вивчення та аналізу оцінки можливих ризиків радіаційного впливу на стан здоров’я дитячого та дорослого населення в області проводяться дослідження по визначенню об’ємної активності радону в повітрі приміщень закладів освіти.
Крім моніторингових досліджень Центр може надавати послуги суб’єктам господарювання.
Замовниками вимірювань можуть бути власники і користувачі:
- земельних ділянок при проектуванні будівництва;
- існуючих об’єктів з постійним або тимчасовим перебуванням людей;
- об’єктів укриття.
Дотримання радіаційно- гігієнічних нормативів на підприємствах будівельної галузі та об’єктах будівництва, а також будівлях і спорудах, що експлуатуються, покладено на підприємства і організації всіх форм власності.
З метою визначення можливого негативного впливу радону в повітрі приміщень та питній воді ДУ «Волинський ОЦКПХ МОЗ» може надавати ці послуги за зверненням фізичних та юридичних осіб.
Вартість послуги без ПДВ:
Вимірювання об’ємної активності радону-222
- в повітрі приміщень 268,78 грн;
- у воді питній 433,85 грн.
Адреса: м.Луцьк, 43010, пр..Волі, 55, тел. (0332) 23-06-87
Електронна адреса volindses@ukr.net