В області за 5 місяців поточного року реєструється ріст захворюваності на ротавірусну інфекцію на 69% в порівнянні з аналогічним періодом минулого року, особливо серед дитячого населення.
Ротавірусна інфекція, або як її часто називають, кишковий або шлунковий грип, це гостре інфекційне захворювання, яке передається повітряно-краплинним або фекально-оральним шляхами, а також через не миті фрукти, овочі, через брудну воду і руки та при контакті з іншими поверхнями та предметами, що могли бути забруднені (іграшки, підлоги, меблі, одяг тощо).
Джерелом ротавірусів є людина. Вірус дуже легко передається від людини до людини. Індекс контагіозності становить понад 60%. Він є найбільш поширеною причиною важких діарейних захворювань у дітей молодшого віку. Як правило, це захворювання вражає маленьких дітей у віці від 6 місяців до 3 років. Дорослі особи частіше є носіями інфекції. Майже кожна дитина у світі до 5-річного віку заражається ротавірусом, принаймні, один раз.
Хворобу реєструють протягом усього року. Інкубаційний період триває до 5 діб (в середньому — 2–3 доби).
Для ротавірусної інфекції характерний гострий початок, різке підвищення температури (близько третини пацієнтів мають підвищену температуру тіла до 39°С), нудота, біль і бурчання в животі, часте блювання, сильний пронос. Діарея може тривати від 5 до 7 днів. Зневоднення організму і його інтоксикація призводить до того, що дитина стає млявою і слабкою, а це небезпечно для життя. Також захворювання може проявлятися як ГРВІ : нежить, почервоніння в горлі, біль при ковтанні.
Лікування гострої ротавірусної інфекції є неспецифічним і передбачає, насамперед, боротьбу зі зневодненням. При перших симптомах хвороби слід звертатись до лікаря.
Основними методами профілактики ротавірусної інфекції є дотримання правил особистої гігієни та вакцинація. Щеплення рекомендують зробити дітям в ранньому віці. Вакцинуватися потрібно у віці від 6 до 32 тижнів від народження. Вакцина вводиться через рот двічі, з інтервалом не менше місяця. В Україні імунопрофілактика проти ротавірусної інфекції належить до рекомендованих та не входить до обов’язкових згідно Календаря щеплень, тобто вакцинуватися можна власним коштом.
Неспецифічна профілактика полягає в дотриманні правил особистої гігієни (миття рук після відвідування туалету та громадських місць, перед їжею), а також правил обробки їжі і води. Овочі та фрукти необхідно ретельно мити, а під час епідемічного періоду рекомендується обдавати їх окропом. Для пиття та приготування їжі варто використовувати тільки кип’ячену воду. Особливу увагу потрібно приділяти якості молочної продукції: не можна вживати продукти сумнівного походження і з вичерпаним терміном придатності. Якщо ротавірусну інфекцію вже виявили, то люди, які доглядають за хворими, повинні після миття рук додатково обробляти їх антисептиком. Забрудненні іграшки та поверхні необхідно мити з мийним засобом, а обробка 70% розчином етилового спирту інактивує ротавірус та попереджає його подальше передавання.
Існує загроза поширення ротавірусної інфекції в організованих дитячих колективах. Ретельне дотримання правил особистої гігієни дітьми та персоналом, а також санітарно-гігієнічного та протиепідемічного режиму – основна запорука епідблагополуччя.
Нововолинське відділення
Володимирського районного відділу
ДУ «Волинський ОЦКПХ МОЗ» Лікар епідеміолог Ольга БАРНА