Історична довідка
Історія Мовників бере свій початок з давньоруської княжої доби. На території села було виявлено залишки поселень XI-XIII століття. Перша згадка про Мовники датується 1555 р. Посеред історичних документів князів Чорторийських, датованих цим роком, є «Виновная запись князя Олександра Федоровича Чарторийского», де він відписує своїй дружині «…Магдалене Деспотовне третью часть имения Литовежа, монастыря св. Николы с селами Лишней и Осмиловичи, Молников Двор, Жджаров и сел боярских вокруг замка Литовежа… Таким чином, історична назва, як бачимо, звучала Мольніков двор – Мовників.
Село має цікаву, майже півтисячолітню історію. Після унії 1569 року було захоплене поляками. У 1793, в результаті третього поділу Польщі, село відійшло до Росії. У XIX столітті територія належала до Заболотницької волості. У 1862 році згідно Установчої грамоти, село у спадок від батьків отримала поміщиця Юзефа Стройновська. Після кріпацтва у Мовниках діяла черепарня, де з піску виготовляли черепицю. Про це свідчить назва урочища за Вовчком, де й до сьогодні збереглася яма – залишок землянки-черепарні, де і були знайдені залишки матеріалу. Також є урочище Цегельне, на якому знаходяться глиняні ґрунти, де в минулому випалювали цеглу. Завдяки історичним дослідженням було встановлено точні статистичні дані на 1912 рік: у Мовниках було 56 дворів та 378 жителів. В селі часто виникали пожежі, тому населення переселялося на хутори – першу вулицю села і зараз називають Хуторами, оскільки тоді було розташоване ближче до Бугу.
У роки першої світової війни па території села утворилась лінія Південно-західного фронту. Значна частина виїхала до Росії, а з 1915 року до 1918 року там панували австрійсько-німецькі війська. Про це засвідчує, за переказом Миколи Бойка, чавунний стовп з царським гербом, який бачили біля урочища Кралівське провалля (місце де колись жила сім’я Кралі – звідси і назва), високий берег якого постійно омивається водами р. Західний Буг. З 12 жовтня 1939 року, після захоплення західноукраїнських земель Радянським Союзом (згідно Таємного протоколу до Пакту Ріббентропа-Молотова) охорону державного кордону розпочала 9-та застава. З метою організації якіснішого дозору та безпеки жителів, населення було виселене від Бугу за 800-метрову прикордонну смугу. У часи німецько-фашистського засилля Мовники жили за звичним розпорядком окупаційного режиму. Після вигнання німців у 1944р. у селі була встановлена радянська влада. Існують дані щодо топонімічних назв у Мовниках. Одну із вулиць стали будувати збоку села – звідси пішла назви Забочулля – крайня вулиця. Центральна вулиця будувалася на підвищенні, тому й носить назву Горб. Кінцева Загуба має два пояснення: одне пов’язане з тим, що з перенесенням кордону селяни загубили свої оселі, і змушені були будувати знову, друга ж – пов’язана з непрохідним болотом, де не було дороги і можна було загубитися.