В березні поточного року на території Павлівської громади зареєстровано 2 випадки сказу у тварин. Один випадок у лисиці, інший – у домашнього кота, які нанесли покуси 4 особам.
Сказ – це гостре інфекційне захворювання тварин і людини, спричинене вірусом сказу із роду Lyssavirus. Характеризується розвитком своєрідного енцефаліту зі стрімким ушкодженням центральної нервової системи. У разі зволікання з наданням кваліфікованої медичної допомоги смерть неминуча.
Людина може заразитися сказом від тварин через: укус, подряпини та мікроушкодження шкіри, потрапляння зараженої слини на слизові оболонки.
У контактний спосіб людей найчастіше інфікують коти і собаки – з поміж свійської фауни, а в дикій природі – лисиці та вовки. Особливу небезпеку становлять безпритульні тварини, зокрема собаки, для яких укус є своєрідною реакцією для захисту території, членів зграї або здобуття їжі.
Основні симптоми сказу у людини: інкубаційний період, як правило, триває 1 – 3 місяці, але може варіювати від одного тижня до року, залежно від низки факторів:
- місця, кількості й глибини укусів ( найнебезпечніші укуси в обличчя та голову загалом); кількості й активності вірусу, що потрапив в рану; віку постраждалого ( діти вразливіші за дорослих).
Початкові симптоми сказу – підвищення температури та біль, а також незвичні або незрозумілі відчуття поколювання, пощипування чи печіння у місці пошкодження. У процесі поширення вірусу центральною нервовою системою розвивається прогресивне смертельне запалення головного та спинного мозку. У хворих з`являється безсоння, страх, наростають явища збудження, виражена водобоязнь. Збудження змінюється паралічами, розладом функцій серця та дихання і хворий помирає.
Симптоми сказу у тварин залежать від стадії захворювання. Початкова стадія (триває до п’яти днів): наявні сліди від укусів; гризуть місце укусу; ласкаві, примхливі, насторожені одночасно; їдять неїстівне, слинотеча; блювота. Збуджена стадія (2 – 3 дні): агресивні; збуджені; нападають; намагаються утекти; гризуть землю; їдять неїстівне; конвульсії; блювота; параліч; косоокість. Паралітична стадія ( 2 – 4 дні): виснаження, повний параліч, смерть.
Якщо вас покусала тварина негайно зерніться до лікаря!
Коли лікар недоступний ретельно промийте рану протягом щонайменше 15 хвилин мильною водою, мийними засобами, дезінфектантами для обробки ран у хірургічній практиці або іншими засобами (70 %- м спиртом або 5% розчином йоду, що нейтралізує вірус. Після цього неодмінно зверніться по медичну допомогу.
У разі інфікування людини показана негайна госпіталізація і введення антирабічної вакцини. Таких щеплень має бути п’ять: у день звернення до лікаря ( 0-й день), а потім на 3 – й ,7-й, 14-й і 28 –й дні. Антирабічна вакцина запобігає виникненню захворювання у 96 – 98 % випадків. Під час проведення антирабічного лікування дуже важливо дотримуватись встановленого лікарем режиму, а саме не можна переохолоджуватись, перегріватись, фізично перевтомлюватись, вживати спиртні напої.
Що робити із твариною, підозрілою на сказ? У зв’язку з тим, що виділення вірусу зі слиною у тварин починається за 8 – 10 діб до появи клінічних ознак хвороби, необхідно, щоб тварини, які покусали людей, упродовж 10 діб утримувались ізольовано, під наглядом ветеринарного лікаря. Якщо Вас вкусила відома домашня тварина, для встановлення за нею ветеринарного спостереження, необхідно з`ясувати прізвище та адресу власника тварини. У жодному разі не вбивати тварину, яка нанесла покус чи ослюнення!
Профілактика сказу. Для профілактики сказу необхідно: регулярно вакцинувати свійських тварин; уникати контактів із потенційно небезпечними тваринами. Остерігатися безпритульних, а тим більше диких тварин, які не бояться самі до вас підійти.
Обов’язковому щепленню підлягають люди: яких покусали скажені чи підозрілі на сказ тварини безпосередньо, або через одяг навіть за найменших ушкоджень шкіри; покусані будь-якими дикими тваринами ( навіть без підозри на сказ); подряпані підозрілими на сказ тваринами або в разі забризкування подряпин слиною таких тварин, потрапляння її на слизові оболонки; які зазнали будь – якого мікроушкодження шкіри під час роботи з хворими на сказ тваринами, патологічним матеріалом або транспортуванням трупів тварин для дослідження.
Курс профілактичної імунізації призначають людям, які професійно пов’язані з ризиком зараження сказом: ветеринарні фахівці, ловці собак, котів, мисливці, працівники лабораторій, які працюють з вірусом сказу тощо.
За даними Міністерства охорони здоров`я щорічно в Україні реєструється приблизно 100-120 тис. осіб, які звернулися до медичних установ з приводу укусів тваринами, з них 60 % одержують лікування. Однак, значно тривожнішою є ситуація із випадками захворювання людей, оскільки сказ призводить до смерті хворого у 100% випадків. В Україні майже щороку від цього небезпечного захворювання помирає від 1 до 7 осіб.
Пам`ятайте! Якщо людина захворіла на сказ, врятувати її вже неможливо. Єдиний спосіб порятунку – своєчасна вакцинація, яка захистить Вас від захворювання та врятує Вам життя.
Завідувач Нововолинським відділенням
Володимирського районного відділу
ДУ «Волинський ОЦКПХ МОЗ»
Лікар епідеміолог Наталія МАРИНІНА