На протязі серпня місяця в Литовезькій сільській раді (ТГ) було проведено дві тематичні розмови на тему «Поводження з відходами» та дві розмови на тему «Незмінна – заборона спалення сухостою», які проводив головний спеціаліст – державний інспектор з охорони навколишнього середовища Волинської області Микола КРИВОНЮК.
Головною темою розмови було – не спалювати суху рослинність, адже часто таке спалення переростає у великомасштабні загоряння. Також наголошувалось, що швидкість поширення вогню у таких ситуаціях надзвичайно висока, тому ліквідувати такі пожежі, особливо на відкритих територіях, дуже важко!
У населених пунктах спалення сухої трави або листя на присадибних ділянках може перерости у неконтрольоване горіння.
Ще один небезпечний чинник спалювання сухої трави – їдкий чорний дим. Для людей, схильних до алергій, опинитися у зоні згоряння сухостою дуже небезпечно.
Варто зазначити, що на полях можуть вигоряти і залишки отрутохімікатів, які використовують для обробки ґрунтів чи рослин.
Небезпечні продукти згоряння вітер здатен переносити на великі відстані, а відтак можуть постраждати не тільки палії.
Одними з тих, хто страждає в результаті подібних підпалів, є тварини, птахи і комахи, які не встигають «евакуюватися» під час таких пожеж.
Якщо ви виявили факти спалювання сухої рослинності, фахівець радить звертатися до поліції або ж до регіональних Державних екологічних інспекцій, адже за такі дії паліїв можна притягнути до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу.
13 квітня 2020 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з метою збереження довкілля щодо посилення відповідальності за дії, спрямовані на забруднення атмосферного повітря та знищення або пошкодження об’єктів рослинного світу», яким зокрема внесено зміни до статті 77 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі – КУпАП).
За знищення або пошкодження рослинності зловмиснику загрожує штраф розміром від 3060 до 6120 гривень, а для посадових осіб — від 15 300 до 21 420 гривень.
За ті самі дії, вчинені на території заповідників, паліям загрожуватиме штраф у розмірі від 6120 до 12 240 гривень
Також інспектор зауважив: категорично забороняється спалювати сміття, розводити багаття поблизу лісових насаджень, сухої рослинності та залишати недопалки чи сірники на трав’янистій підстилці.
Необхідно пам’ятати, що порушення правил пожежної безпеки несе загрозу не лише навколишньому середовищу, але й, в першу чергу, вашому життю та здоров’ю!
На інших двох зустрічах було розглянуто тему «Поводження з відходами»
Які небезпеки існують для мешканців громад, як вирішити проблеми стихійних сміттєзвалищ, забезпечити сортування, збір та вивезення ТПВ, планувати території для розміщення заводів по переробці ТПВ, розробити програму поводження з ТПВ, яка б стала механізмом вирішення екологічних, санітарних, економічних та соціальних проблем.
Литовезька сільська рада у сучасних умовах, які стосуються поводження з ТПВ, основними з яких є:
– зміна морфології ТПВ зі збільшенням частки компонентів, які не піддаються процесам біологічного розкладання;
– низька інноваційно-інвестиційна активність суб’єктів господарської діяльності у сфері поводження з ТПВ;
– низький рівень участі мешканців у сфері поводження з ТПВ, що знижує рівень роздільного збору відходів;
– відмова власників житлових будинків приватної забудови укладати договори з перевізниками ТПВ;
– попадання у контейнери для ТПВ небезпечних та специфічних відходів.
Також обговорили такі програми:
– Програму благоустрою населених пунктів Литовезької сільської ради
– Програма поводження з твердими побутовими відходами в Литовезькій сільській раді
– Правила благоустрою території Литовезької сільської ради
– Програма охорони навколишнього природного середовища Литовезької сільської ради