ДИМОВЕНТКАНАЛИ
Який взаємозв’язок безпечної роботи газових приладів та димових і вентиляційних приладів?
Увімкнена газова плита, водонагрівач чи котел – для усіх цих газових приладів необхідні справні димоходи та системи вентиляції.
Саме вони забезпечують необхідний повітрообмін у приміщенні.
Несправна робота димовентканалів може спричинити небезпечні для життя ситуації: отруєння чадним газом, створення вибухонебезпечного середовища.
Хто відповідальний за перевірку та хто її проводить?
За перевірку димоходів та вентиляційних каналів у багатоквартирному будинку відповідає його балансоутримувач, у приватному домоволодінні – власник.
Проводить цю перевірку організація, яка має спеціалізований дозвіл Державної служби України з питань праці.
Гарантією того, що канали працюють відповідно до їхніх технічних характеристик є акт, який фахівець складає після огляду димових та вентиляційних каналів.
Згідно з правилами безпеки систем газопостачання димові та вентиляційні канали необхідно перевіряти один раз на рік при використанні газу для приготування їжі та два рази на рік при опаленні приміщень та підігріву води.
Коли знадобиться акт перевірки?
Газовики перевіряють наявність актів перевірки димовентканалів при підключенні газових приладів або під час їх заміни, перенесенні обладнання з одного приміщення до іншого, повторному підключенні їх після ремонту.
Роблять це для того, щоб бути певними, що газ буде надходити у безпечне приміщення, де не буде ні витоків, ні отруєнь споживачів.
Важливо вчасно обстежувати димовентканали
При несправних димовентканалах шкідливі продукти горіння замість того, щоб виводитися назовні, накопичуються в приміщенні. І як наслідок – відбувається отруєння чадним газом. Окрім того, при вологій та вітряній погоді, тяга в димових і вентиляційних каналах суттєво погіршується, а в окремих випадках може утворитися зворотна тяга. Фахівці рекомендують споживачам не нехтувати своєю безпекою та звертатися до спеціалізованих організацій чи балансоутримувачів/голів ОСББ з вимогою здійснити перевірки димовентканалів. Нагадуємо, відповідно до Правил безпеки систем газопостачання: відповідальність за стан димових та вентиляційних каналів у житлових будинках покладається на балансоутримувачів чи голову ОСББ, у приватних будинках – на власників (орендарів). Саме балансоутримувач перевіряє справність димоходів та вентиляційних каналів або залучає фахівців сторонніх організацій (які мають дозвіл Держпраці на виконання відповідних робіт). У разі відсутності тяги чи наявності зворотної тяги, Оператор газорозподільної мережі, Волинська філія ТОВ «Газмережі» зобов’язана припинити розподіл газу. Відновлення газопостачання відбудеться тільки після проведення ремонтних робіт спеціалізованою організацією та надання актів справності димовентиляційних каналів газорозподільній компанії.
ЧАДНИЙ ГАЗ: ОТРУЄННЯ, СИМПТОМИ, ЯК ВБЕРЕГТИ ЖИТТЯ
ЧАДНИЙ ГАЗ – це небезпечна і надзвичайно отруйна речовина. Його неможливо відчути, адже він не має ні кольору, ні запаху, ні смаку. Чадний газ утворюється в результаті неправильного згорання природного газу, а саме в умовах нестачі кисню. Якщо в приміщенні недостатньо свіжого повітря, погано працює вентиляція чи забиті димарі. Чадний газ може накопичуватися протягом тривалого часу і людина про це може навіть не знати. При цьому може відчуватися загальне нездужання, підвищення температури, кволість. Ці симптоми легко сплутати із захворюванням на грип чи інші вірусні захворювання. Однак вони також можуть свідчити про те, що в приміщенні почав накопичуватися чадний газ.
Перепади температури навколишнього середовища, наприклад, потепління після морозної погоди, можуть стати причиною відсутності тяги в димових та вентиляційних каналах. Це може призводити до скупчення чадного газу у приміщенні та отруєння людей.
Дотримання правил безпеки при користуванні газом збереже вам життя!
Протягом 2024 року на території Волинської області аварійна газова служба виконала понад 10,3 тис. заявок за викликом 104. Близько 50 % усіх аварійних ситуацій виявлені на внутрішньобудинкових мережах. На жаль, через недотримання правил безпеки при користуванні газом мали місце нещасні випадки. Зокрема, отруєння чадним газом, пожежі та інші аварійні ситуації. Волинська філія ГАЗМЕРЕЖІ наголошує на необхідності дотримання правил безпеки при використанні газу:
- Під час роботи газових приладів забезпечте постійний приплив свіжого повітря для повного згорання природного газу та недопущення накопичення чадного газу (відкрийте вікно чи кватирку).
- При включенні газових приладів спочатку запаліть сірник, а вже потім відкривайте подачу газу.
- Забезпечте щорічне фахове технічне обслуговування газових мереж та газових приладів вашої оселі.
- Перевіряйте тягу в димових та вентиляційних каналах перед увімкненням та під час роботи газових приладів. Пам’ятайте про небезпеку отруєння чадним газом!
- Вчасно перевіряйте та очищайте димові та вентиляційні канали. Не змінюйте їх конструкцію, не допускайте засмічення, обмерзання чи захаращення сторонніми предметами. Через них виводяться з приміщень небезпечні продукти горіння, зокрема чадний газ.
- Не закривайте газові прилади та газопроводи сторонніми предметами, меблями, забезпечте їх візуальний огляд.
- Не залишайте без догляду увімкнені газові прилади, крім розрахованих на безперервну роботу та обладнаних для цього відповідною автоматикою.
- Не користуйтесь несправними газовими приладами.
- Заборонено проводити самочинне встановлення, заміну і ремонт газового обладнання, вносити зміни в конструкцію газових приладів.
- При необхідності встановлення чи заміни приладів зверніться до фахівців, не довіряйте своє життя людям з вулиці.
- Не використовуйте електровитяжку в приміщеннях, де працюють газові котли та колонки з відкритою камерою згорання.
- Не використовуйте газові прилади не за призначенням, зокрема плити для обігріву квартири.
- Не використовуйте приміщення, де встановлені газові прилади, для сну і відпочинку.
- Не допускайте до користування газовими приладами осіб в нетверезому стані та дітей дошкільного віку.Якщо ви відчули запах газу в приміщенні:
· Негайно відключіть газові прилади, перекрийте кран газопроводу та вентилі подачі газу до газового обладнання;
· Відкрийте вікна та двері, створіть протяг для провітрювання приміщень;
· Виведіть людей із загазованих та сусідніх приміщень, покиньте приміщення;
· Викличте аварійну службу газу за телефоном 104 й обов’язково виконайте вказівки диспетчера;
· Будьте обережні – запобігайте утворенню іскор, адже це може призвести до загоряння газу та його вибуху;
· У жодному разі не використовуйте сірники, запальнички та інші джерела відкритого вогню;
· Не вмикайте та не вимикайте світло та будь-які електроприлади;
· Не користуйтеся електричними дзвінками квартир та стаціонарними телефонами.
Волинська філія ТОВ «Газорозподільні мережі України» закликає усіх бути пильними та обережними при користуванні газом! Збережіть своє життя, здоров’я та майно, не наражайте на небезпеку рідних та близьких!
Ролики можна завантажити за цим покликанням (лінком): https://fex.net/ru/s/mlreeb6