Історична довідка
Ніщо так не підносить душу людини, ніщо так не розвиває, як спілкування з природою, спостереження її великих законів. Кожній людині особливо дороге те місце, де вона народилася. І чим більше любиш свій край, місто, село, тим глибше почуття любові до неньки України. Село Заставне розташоване в південно-західній частині Волинської області. На півдні протікає річка Західний Буг, яка одночасно є кордоном Волинської і Львівської області. З усіх сторін, окрім східної, село оточене мішаними лісами і сосновим бором. З історії Заставного, яке колись носило назву Жджари, можна писати історію України. Це й не дивно. Адже в різні епохи, будучи на перетині кордонів різних держав, воно, як жодне інше, відчувало на собі швидкоплинність історичних подій. Територія є споконвічною слов’янською землею, що входила до складу Київської Русі. Його назва пов’язана з тим, що колись в давнину під час війни з татарами воно було повністю спалене, залишились лиш самі згарища – жар. На тому місці на палениці побудували нове село. Подію, пов’язану з назвою, можна віднести до половини XIII століття, коли князь Данило Романович розгромив під Володимиром і Луцьком (1255 р.) татарське військо, яким керував Куремса.
На надбужанських сіножатях є велике городище. Воно має приблизно трикутну форму і укріплене по периметру валом із збереженою висотою 1,5 м. Обстеження городища в 30-х рр. провів О.Цинкаловський, а в 1963 р. – П.О. Раппопорт. Археологічний матеріал датує городище Х-ХІ ст., вчений висловив твердження, що пам’ятка є залишком давньоруського літописного міста Всеволода, перша згадка про який відома у 1097 р. В ХІV ст. село потрапило під владу литовських князів, а в ХVІ ст., коли об’єдналися з польською шляхтою, всі південні і західні українські землі опинились в тяжкому ярмі польських феодалів. До складу Росії всі волинські землі ввійшли після третього поділу Польщі (1795 р.). З того часу село стало прикордонним.
Наприкінці XIX століття у селі було 96 будинків і 805 жителів. Пам’ять людська закарбувала прізвища поміщиків села Марцелі Гужовського, Людвіка Рудницького (який побудував у 1760 році церкву). Люди розповідали, що жорстокою поміщицею була Валерська. Вона продала маєток Людвігу Ромеру в 1842 році. Ромер після скасування кріпосного права виїхав з того «жалю» до Володимира і незабаром помер. Овдовівши, господарство вела його дружина Марія, а після її смерті маєтком заволоділа дочка Пелагія Ромерова. Існує переказ, що на Зелені свята вона разом із своєю сестрою в чотирьох кутках села (на північ, південь, схід та захід) закопала віночки, щоб оберігати село від природних катаклізмів. «Сто років ви не будете відати лиха», – сказала тоді жінка. І хтозна, чому, проте відтоді, а сталося це у 30-х рр. минулого століття, природні стихії справді оминали населення.
У 1939 році у селі була організована 12 прикордонна Жджарецька застава. Спочатку з 1939 по 1941 рік вона була розташована у панському маєтку над Бугом, а з 1944 по 1952 рік у хаті директора школи Івана Ціхоцького. 22 червня 1941 року прикордонники застави вступили у нерівний бій з фашистськими загарбниками і навіки залишились у Прибужанській землі. В той же день німецькі загарбники спалили Димитрівську православну церкву, яка стояла на пагорбі неподалік застави. В село увійшли німці, які одразу забрали у жителів кращих коней і вози. 50 осіб вивезли в Німеччину на примусові роботи, а решта людей змушені були надавати окупантам зерно, м’ясо і молоко. По річці Буг проходив формальний кордон між Польським генеральним губернаторством і рейхскомісаріатом Західної України. Село було звільнено від фашистів 20 липня 1944 року, тоді ж і відновлено радянську владу. У 1946 році Жджари було перейменоване на Заставне (так наявність застави стала причиною нової назви).